Starrett FMS-1000-L3 Force Measurement System
Starrett MMS-1000-L3 Material Measurement System
Starrett MMS-1000-L3 Material Measurement System Features
Features
  • Easily Perform Tension, Compression, Flexural, Shear, Peel and COF Testing
  • Perform Complex Multi-stage Testing Using Advanced Test Builder Application
  • Small, Compact Footprint (15″W x 20.25″D)
  • Use the Analysis Tools to Measure and Display Results on a Single Graph
  • High Resolution Encoder for Precise Position Control Resolution
  • Dual Strain Channels for Extensometers
Specifications
  • Frame Type: Single Column
  • User Interface: All-In-One PC
  • Load Capacity: 1000N, 225lbf, 100kgf
  • Maximum Speed: 60″/min, 1525mm/min
  • Minimum Speed: 0.00004″/min, 0.001mm/min
  • Maximum Load @ Full Speed: 1000N, 225lbf, 100kgf
  • Maximum Speed @ Full Load: 60″/min, 1525mm/min
  • Return Speed: 60″/min, 1525mm/min
  • Total Crosshead Travel: 30″, 760mm
  • Total Vertical Test Space: 37.5″, 953mm
  • Crosshead Throat Depth: 4.25″, 108mm
  • Height: 50″, 1270mm
  • Width: 15″, 381mm
  • Depth: 20.25″, 514mm
  • Weight: 170lbs, 77kg
  • Accuracy – Load Measurement: Load Cell Dependant
  • Load Cell Sensor Models: Models FLC Series, MLC Series, or ULC Series
  • Extensometer I/O: 2 channels for independent connection to an extensometer(s)
  • USB I/O: I/O Standard
  • Power: Single Phase Voltage (Vac) +/-10% 100, 120, 200, or 240
  • Operating Temperature: 50 to 100F, (10 to 38F)
  • Humidity Range: 10 to 90% non-condensing